• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Βιβλιοθήκη και όχι μόνο…

Στα πλαίσια  των πολιτιστικών δράσεων το σχολείο μας δραστηριοποιείται στα εξής:

1. Δανειστική βιβλιοθήκη

Τη λειτουργία της έχουν αναλάβει οι μαθητές των μεγάλων τάξεων. Δικαίωμα δανεισμού έχουν όχι μόνο οι μαθητές αλλά και οι ενήλικες (την τελευταία ώρα του σχολικού ωραρίου).

2. READ and SHARE (IBBY)

Πρόκειται για πρόγραμμα του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου. Οι μαθητές διαβάζουν ένα βιβλίο και το ανταλλάσουν με ένα άλλο που βρίσκουν σε ειδικό χώρο στην είσοδο του σχολείου, το γνωστό «Σπιτάκι της γνώσης» (διακοσμημένο από τα παιδιά όλων των τάξεων).

3. «Ακτιβιστές Αναγνώστες» (ΙΒΒΥ)

Σε αυτή τη δράση τα παιδιά διαβάζουν βιβλία σε άλλους με σκοπό να αναπτυχθεί η αναγνωσιμότητα. Μέχρι στιγμής οι «Ακτιβιστές αναγνώστες» έχουν επισκεφθεί τα ΚΑΠΗ του Δήμου, νηπιαγωγεία και παιδικούς σταθμούς. Τα θέμα της δράσης ορίζεται από τον «Κύκλο του παιδικού βιβλίου».

Στόχος για την επόμενη χρονιά είναι ο εμπλουτισμός της δανειστικής βιβλιοθήκης με βιβλία που αφορούν συγκεκριμένα θέματα που ενδιαφέρουν τα παιδιά και η δημιουργία θεματικών ενοτήτων.

Υπεύθυνη προγραμμάτων: Κανλή Σοφία