• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Γέφυρες Ανάγνωσης

Πώς είναι να αλλάζει ξαφνικά η ζωή μας; Πώς επηρεάζεται η καθημερινότητά μας όταν χρειαστεί να μετακινηθούμε για σοβαρούς λόγους, όπως ένας πόλεμος  ή όταν απλά αλλάζουμε γειτονιά; Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Δ2 ασχολήθηκαν με αυτό το θέμα διαβάζοντας σχετικά ελληνικά και αραβικά βιβλία.

Και καλά τα ελληνικά, αλλά τα αραβικά πώς τα διάβασαν;  Άγνωστη γλώσσα, ανάγνωση από δεξιά, αντίστροφη αλληλουχία σελίδων… Μα με τη δύναμη των εικόνων και τη διαίσθησή τους! Ζωγράφισαν ό,τι τους έκανε εντύπωση και έγραψαν περίληψη ώστε να μπορούν να τα διαβάσουν κι άλλοι.

Μπράβο παιδιά!

(Η δράση αποτελεί μέρος του προγράμματος «Γέφυρες Ανάγνωσης» που στηρίζεται από τον Ελληνικό Κύκλο του Παιδικού Βιβλίου και υλοποιείται στο σχολείο μας από την κα Σοφία Κανλή.)