• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Ελεύθερα Σαββατοκύριακα

Σε εφαρμογή της υπουργικής απόφασης 217785/Δ1/31-12-2018ΥΑ που βρίσκεται σε ισχύ, ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε η εφαρμογή της δράσης “Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα” να ξεκινήσει το δεύτερο σαββατοκύριακο του Φεβρουαρίου (11-12/2).

Σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο, «η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών

Έτσι:

1. Κάθε δεύτερο σαββατοκύριακο με αρχή το σαββατοκύριακο 11-12 Φεβρουαρίου, τα παιδιά δε θα έχουν διάβασμα για τη Δευτέρα. Άρα οι εκπαιδευτικοί δε θα αναθέτουν εργασίες για τα μαθήματα του προγράμματος της Δευτέρας.
    2. Τα παιδιά θα παίρνουν τις τσάντες τους αφήνοντας, αν θέλουν, τα βιβλία τους.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ “ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ”

• να διαβάσουν ένα βιβλίο που τους αρέσει (μπορούν να το δανειστούν από τη βιβλιοθήκη της τάξης τους ή του σχολείου)
    • να δουν μια ταινία με τους γονείς, τα αδέρφια ή τους φίλους τους
    • να περπατήσουν στη φύση με την οικογένειά τους (να πάνε μια βόλτα στη θάλασσα, στο βουνό, να κάνουν ποδήλατο κλπ)
    • να βοηθήσουν τη μαμά, τον μπαμπά ή άλλα συγγενικά πρόσωπα, να φτιάξουν ένα ωραίο φαγητό ή γλυκό
    • να βοηθήσουν στη φροντίδα του κήπου
    • να καλέσουν έναν (ή παραπάνω) συμμαθητή τους στο σπίτι και να παίξουν μαζί ένα επιτραπέζιο ή άλλο (κατά προτίμηση όχι ηλεκτρονικό ή διαδικτυακό) παιχνίδι
    • να φτιάξουν ένα κολάζ ή μια κατασκευή που τους αρέσει

Όπως εμείς έτσι και τα παιδιά έχουν ανάγκη να ξεκουραστούν και να διασκεδάσουν,  μα πάνω απ’ όλα έχουν ανάγκη να περάσουν ουσιαστικό χρόνο με τους γονείς τους. Ευκαιρία λοιπόν, για βόλτες, κουβέντα, περιπάτους στη φύση, ενασχόληση με δημιουργικές δραστηριότητες, ευκαιρία και για μας ν’ αφήσουμε λίγο στην άκρη τη δύσκολη καθημερινότητα. Άλλωστε, αυτές οι όμορφες στιγμές θα είναι χρόνια αργότερα οι πολυτιμότερες αναμνήσεις μας.

Ξεκινάμε λοιπόν με το δεύτερο Σαββατοκύριακο του Φεβρουαρίου………………….