• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Ημέρα Επιστήμης-Sience Festival

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο  Κερατέας και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ,  υπό την Αιγίδα του Δήμου Λαυρεωτικής,  διοργάνωσαν  το 1ο Science Festival, «Ημέρα Επιστήμης», για μαθητές και γονείς την Κυριακή 22 Μαΐου 2022.

Βασικός στόχος της ημέρας αυτής ήταν οι  μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς  να γνωρίσουν τρόπους και μεθόδους για οριζόντια ενσωμάτωση των επιστημών στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσω του μοντέλου S.T.E.M. (Science, Technology, Engineering and  Mathematics) και η γνωριμία με τις αρχές και τη φιλοσοφία  βασικών επιστημών με απλό και κατανοητό τρόπο.

Η εκδήλωση περιλάμβανε δέκα (10) εργαστήρια (workshops) με συμμετοχή μαθητών και δύο εργαστήρια για γονείς.

Επίσης, στην κεντρική είσοδο υπήρχε εκθεσιακός χώρος με τις ομάδες ρομποτικής The Inventors (2η θέση Παγκόσμια κατάταξη και 1η θέση στο διαγωνισμό εικονικών επιχειρήσεων) καθώς και πειράματα φυσικών επιστημών .

Το πρόγραμμα των συνολικά δέκα εργαστηρίων περιλάμβανε τις εξής θεματικές:

• Εκπαιδευτική Ρομποτική για Α΄ και Β΄ Δημοτικού με το πακέτο Lego Education. (Αγγελοπούλου Γιάννα)
    • «Ας κάνουμε πάρτι», Μαθαίνω Προγραμματισμό με το scratch Jr για Γ΄- Δ΄ Δημοτικού με tablet (Μιχαηλίδου Δέσποινα)
    • Μικροί Επιστήμονες: «Crazy Cricket Challenge» Δ’ – Ε΄ – ΣΤ’ Δημοτικού (Τριανταφυλλίδης Μάκης)
    • Εικονική Πραγματικότητα περιήγησης σε αρχαιολογικό χώρο με τη χρήση ipad (Αugmented and Virtual Reality)  για Ε΄ και ΣΤ΄(Κόκκινος Μιχάλης)
    • Φυσικές Επιστήμες με κυκλώνες και ηφαίστεια για Α’ και Β’ Δημοτικού (Παπαδοπούλου Χριστιάνα)

Στην Αίθουσα Πολλαπλών χρήσεων:

Οι ομάδες ρομποτικής του διαγωνισμού FLL και FTC  – The Inventors- παρουσίασαν  τους διαγωνισμούς ρομποτικής, τα Project και τα ρομπότ.

Εργαστήρια για γονείς:

Οι γονείς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δύο εργαστήρια με θέμα:

• «Και τελικά τι είναι το STEM;» – διαδραστική συζήτηση για γονείς. (Λεβέντη Γκρέτα)
    • «Η αποτελεσματική προσέγγιση στη μελέτη των παιδιών» (Πάπας Μαρίνα)

To Science Festival εκπροσώπησε εκ μέρους του Δήμου ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. Γιαννάκης Ιωάννης.

Χορηγοί της εκδήλωσης τα Κεφαλαία και μικρά καθώς και το Inkjetstores