• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Με μια ματιά….

Η εβδομάδα πριν από τις διακοπές του Πάσχα….

“΄Λεξικομαχίες’

Ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός ορθογραφίας. Μέσα σε κλίμα υγιούς ανταγωνισμού διδαχτήκαμε και διασκεδάσαμε. Την Πέμπτη έγινε η απονομή των επαίνων.

΄”Καταφυγή”

Οι μαθητές της Στ΄τάξης παρέδωσαν στην  Καταφυγή τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν. Ο πατέρας Ιωάννης μίλησε στους μαθητές για το έργο που γίνεται και για αξίες όπως την αλληλεγγύη και τον εθελοντισμό.

Εργαστήριο προγραμματισμού

Έγινε το πρώτο εργαστήριο. Μπορούν μαθητές/τριες της Α΄τάξης να ασχοληθούν με τον προγραμματισμό; Φυσικά και μπορούν! Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στήθηκε εργαστήριο “Coding Lab” με επιτραπέζια παιχνίδια προγραμματισμού που επιμελήθηκαν μαθητές της Στ’ τάξης οι οποίοι και τα υλοποιούν. Θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση για τους στόχους και την υλοποίηση της δράσης στους/στις μαθητές/τριες όλου του σχολείου μετά τις διακοπές του Πάσχα.

“Παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού”

Οι μαθητές της Α’ τάξης διασκέδασαν ψάχνοντας στον χώρο του σχολείου τα πασχαλινά αυγά. Ενεργοποίηση όλου του σχολείου.

Πασχαλινές κατασκευές και λαμπάδες

Και φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει η πασχαλινή ….. δημιουργία… Όλο το σχολείο….ένα εργαστήρι….