• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Μουσική Αγωγή – Πρόγραμμα

Ε1 Όργανα Συμφωνικής Ορχήστρας
    Ε2 Έθνικ και Τζαζ Μουσικά Όργανα
    ΣΤ2  Παραδοσιακά και Αρχαία Ελληνικά Μουσικά Όργανα

Την Άνοιξη του 2021, στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής Αγωγής οι μαθητές των Ε1, Ε2 & Στ2 τάξεων δημιούργησαν μαζί με την εκπαιδευτικό μουσικής, Μάρα Αναπολιτάνου, 3 ψηφιακά Μουσεία Μουσικών Οργάνων, χρησιμοποιώντας το powerpoint Template και την τεχνογνωσία των Educational Virtual Museums της Dr. Christy Keeler. Οι μαθητές, μεσω στοχευμένης ιστοεξερεύνησης, καθοδηγήθηκαν να ανακαλύψουν μόνοι τους τα μουσικά όργανα και να δημιουργήσουν συνεργατικά μια διαδραστική παρουσίαση, ένα εικονικό Μουσείο.  Οι πληροφορίες, οι φωτογραφίες και τα ηχητικά παραδείγματα είναι κατά κύριο λόγο από τα βιβλία μουσικής του οργανισμού (τόσο του δημοτικού όσο και του γυμνασίου). Επίσης αντλήσαμε πληροφορίες από ψηφιακά βιβλία  δημιουργημένα από εκπαιδευτικούς μουσικής. το υλικό για τα αρχαία ελληνικά όργανα είναι από το Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας Κοτσανά. Τέλος έχουν χρησιμοποιηθεί φωτογραφίες με άδειες creative commons  και πληροφορίες από το Wikipedia.

Η παρουσίαση δημιουργήθηκε για καθαρά εκπαιδευτικούς σκοπούς και αποκλείεται οποιαδήποτε διαφορετική χρήση της στο μέλλον.