• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Με τον όρο εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας εννοούμε το σύνολο των όρων και κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου.

Η εφαρμογή του εσωτερικού κανονισμού λειτουργίας δεν έχει σκοπό να περιορίσει την ελευθερία του μαθητή, αλλά μέσα από την καθιέρωση και εφαρμογή των κανόνων, να βοηθήσει τη σχολική κοινότητα να διαμορφώσει υγιείς προσωπικότητες, να μάθει στα μέλη της να σέβονται τις ελευθερίες των άλλων και να εδραιώσει δημοκρατικές αρχές.

Οι κανόνες είναι απαραίτητοι για την ομαλή και εύρυθμη λειτουργία τoυ σχολείου μας. Για το λόγο αυτό, παραθέτουμε τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του, όπως επικαιροποιήθηκε από τον Σύλλογο Διδασκόντων με τη σύμφωνη γνώμη του Σχολικού Συμβουλίου και  την έγκριση από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης και τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου

Μπορείτε να ανοίξετε το αρχείο με τον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του σχολείου μας πατώντας εδώ: