• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Οι μαθητές της Α’ τάξης αλληλογραφούν…

Η αλληλογραφία ανάμεσα σε σχολεία είναι μια ευχάριστη δραστηριότητα που αποσκοπεί στην επικοινωνία με μαθητές από άλλες περιοχές της Ελλάδας. Δίνει στους μαθητές κίνητρο να εργαστούν ομαδικά, να ανταλλάξουν ιδέες και υλικό με άλλα παιδιά, να γνωρίσουν τόπους, έθιμα και συνήθειες.

Στα πλαίσια του μαθήματος «Ένα γράμμα για την Ιωάννα» της Α’ Δημοτικού, οι μαθητές του Α2 έμαθαν να γράφουν γράμματα και τα έστειλαν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στους μαθητές της Α’ τάξης του Δ.Σ Παρακοίλων Λέσβου και του Δ.Σ Ανθούσας.

Με μεγάλη χαρά λάβαμε τις απαντήσεις τους, φωτογραφίες από τις τάξεις τους αλλά και ζωγραφιές των παιδιών και υποσχόμαστε να συνεχιστεί αυτή η όμορφη επικοινωνία μεταξύ των σχολείων και στο μέλλον!

Γράμμα από το Α2′ τμήμα του 2ου Δ.Σ Κερατέας
    Γράμμα από το Δημοτικό Σχολείο Ανθούσας