• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Πρόγραμμα Ανακύκλωσης The Green City

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα Green City.

Πρόκειται για ένα νέο Πρόγραμμα Επιβράβευσης Ανακύκλωσης Πολιτών της Περιφέρειας Αττικής,  το μεγαλύτερο της Ευρώπης, όπου απευθύνεται σε περίπου 4εκ. πολίτες, στους 66 δήμους της Αττικής, σε καθημερινή βάση, τονίζοντας τα οφέλη αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα)

Η συμμετοχή του κόσμου είναι εντυπωσιακή και ήδη, σε μόλις 14 μήνες λειτουργίας του προγράμματος, έχουν κάνει εγγραφή πάνω από 200.000 συνάνθρωποί μας και ανακυκλώνοντας, έχουν συμβάλει σε εξοικονόμηση τουλάχιστον 5.000 κιλών CO2, σε χαρτί που έχει σώσει 790 δέντρα🌲 και 350.000 λίτρα νερού, και σε άλλα πολλά οφέλη για το περιβάλλον!🌏

Μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά πατώντας εδώ ή στην ιστοσελίδα του προγράμματος πατώντας εδώ.