• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Στ’ τάξη – “Καλλιεργείται η δημιουργικότητα;”

“Καλλιεργείται η δημιουργικότητα;”
    Για τη δημιουργικότητα υπάρχουν πολλοί ορισμοί και δεν είναι εύκολο γενικά να οριστεί. Θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι η κατάσταση που ένα άτομο δημιουργεί κάτι νέο, κάτι καινούριο, κάτι που να έχει αξία ή και να λύνει ένα πρόβλημα.
    Η δημιουργικότητα μπορεί να καλλιεργηθεί στο σχολικό πλαίσιο και αποτελεί μία σημαντική δεξιότητα. Σκοπός είναι τα παιδιά να αποκτήσουν μία θετική στάση απέναντι στη δημιουργία και την καινοτομία.
    Αυτό που χρειάζεται είναι να δίνονται τα απαραίτητα κίνητρα και η ανάλογη πρόκληση, ώστε τα παιδιά να ενεργοποιηθούν, να βρίσκονται σε εγρήγορση και τελικά να επιθυμούν να αναλαμβάνουν νέες αποστολές.
    Η ΣΤ τάξη με αφορμή την ενότητα Διατροφή από το βιβλίο γλώσσας δημιουργεί διαφημίσεις αξιοποιώντας το διαδικτυακό εργαλείο Camva.
    Συμπερασματικά μπορούμε να αναφέρουμε λοιπόν πως η δημιουργικότητα και η καινοτομία μπορούν να καλλιεργηθούν μέσα στο σχολικό πλαίσιο και μέσα από τους ήδη υπάρχοντες γνωστικούς στόχους των μαθημάτων.