• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • ΣΤ Τάξη

Η Τάξη μας

Η έκτη μας. Ο τερματικός σταθμός για το δημοτικό σχολείο. Εδώ πια έχουμε συλλέξει εμπειρίες, έχουμε φτιάξει γερά θεμέλια, έχουμε σφυρηλατήσει σχέσεις με φίλους αγαπημένους κι έχουμε αποκομίσει γνώση. Η έκτη μας, αγαπημένη τάξη, που κάθε φορά αποχαιρετούμε με όλη μας τη φροντίδα και την ελπίδα πως τα παιδιά μας, πάλι θ’ ανοίξουνε πανιά για τ’ όμορφο ταξίδι σε κόσμους νέους….. μαγικούς!!!

Το πρόγραμμα του ΣΤ1

Τάξη Στ(ΣΤ1)
    ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Το πρόγραμμα του ΣΤ2

Τάξη Στ(ΣΤ2)
    ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Σημαντικές ημερομηνίες

Σχετικές πληροφορίες

• Έναρξη και λήξη σχολικής χρονιάς
    • Σχολικές αργίες και διακοπές
    • Μαθητικές δραστηριότητες
    • Πρόγραμμα και εκπαιδευτικές εκδρομές
    Ατυχήματα στο σχολικό περιβάλλον – Έρευνα της Στ΄τάξης

Το 2ο Δημοτικό Κερατέας είναι ένα σχολείο όπου η ασφάλεια των μαθητών αποτελεί προτεραιότητα, καθώς καλλιεργείται και η έννοια της υπευθυνότητας και της ατομικής συμμετοχής στις αποφάσεις που αφορούν την ασφάλεια των μαθητών. Σε ένα σχολικό περιβάλλον όμως, δε λείπουν και τα ατυχήματα που μπορεί να συμβούν κυρίως στην αυλή κατά τη διάρκεια του διαλείμματος. […]

Πλάθω, πλάθω… Λαζαράκια – ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
    SaferInternetDay 2023
    Αγώνες Ρητορικής Τέχνης
    Celebration of World Futures Day 2022
    Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

Την Τετάρτη 30/11 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου θα διεξαχθούν αγώνες ρητορικής τέχνης (αγώνες επιχειρηματολογίας debate)  με συμμετοχή μαθητών της ΣΤ τάξης.