• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Το σχολείο μας στο 5ο Φεστιβάλ Ρητορικής

Το σχολείο μας στο 5ο Φεστιβάλ Ρητορικής, για μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τίτλο «Λόγος για Μαγευτικές Ιστορίες: Μιλώντας με τα Παραμύθια, Μιλώντας για τα Παραμύθια».
    Το φεστιβάλ ρητορικής, το οποίο είναι μια γιορτή του λόγου, απευθύνεται σε μαθητές/τριες των Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄Δημοτικών Σχολείων. Διοργανώθηκε από τις Υπεύθυνες Πολιτιστικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Α’, Γ’ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής και το Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. σε συνεργασία με σχολεία της Β΄και Δ΄Αθήνας στην Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ).
    Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Ανατολικής Αττικής Χρύσα Κουράκη για το καλωσόρισμα και την άψογη υποδοχή. Ευχαριστούμε το ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΡΗΤΟΡΙΚΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.) για τη διοργάνωση αλλά και την ευκαιρία που έδωσε σε όλα τα παιδιά να αποκτήσουν πολύτιμες εμπειρίες εξασκώντας τον ρητορικό λόγο.
    Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας που μας εκπροσώπησαν κάνοντας μία άψογη εμφάνιση.
    Συμμετείχαν σε όλες τις κατηγορίες του φεστιβάλ:
    Νοηματική Ανάγνωση
    Αυθόρμητος Λόγος
    Τα επιχειρήματα των παραμυθιών
    Εικονικές Δίκες παραμυθιών
    Ευχαριστούμε τους γονείς των παιδιών για την άψογη συνεργασία και βοήθεια.
    Τα σχολεία που συμμετείχαν από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής
    Ι.Μ. Παναγιωτόπουλος
    Εράσμειος Ελληνογερμανική Σχολή
    Ελληνογερμανική Αγωγή