• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

3 Δεκεμβρίου-Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία οι μαθητές της Ε΄ τάξης υλοποίησαν δράσεις και ευαισθητοποιήθηκαν για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.

Παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, συζήτησαν,  δημιούργησαν αφίσες με σχετικά μηνύματα και ζωγραφιές ενώ συμμετείχαν και σε δραστηριότητες με στόχο να εξοικειωθούν με τα διάφορα είδη αναπηριών και να συνειδητοποιήσουν τις δυσκολίες τους. Συγκεκριμένα, χρησιμοποίησαν το δακτυλικό αλφάβητο για να πουν το όνομά τους, διάβασαν τα χείλη των συμμαθητών τους, προσπάθησαν να κάνουν διάφορες εργασίες με ένα χέρι ή ένα πόδι κ.ά.. Τέλος, μπαίνοντας στο πνεύμα των Χριστουγέννων τραγούδησαν τα «Τρίγωνα Κάλαντα» συνοδεύοντάς τα με κινήσεις της Νοηματικής Γλώσσας.

Οι μαθητές αφιέρωσαν τα κάλαντα που τραγούδησαν σε όλα αυτά τα άτομα που δίνουν τον δικό τους μεγάλο «αγώνα ζωής».

.