• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Running Out Of Time

Μια ξεχωριστή μέρα σήμερα στο σχολείο μας καθώς συμμετείχαμε στη δράση για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Μια ιδιαίτερη σκυταλοδρομία βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη μεταφέροντας το ηχηρό μήνυμα των παιδιών στους Παγκόσμιους Ηγέτες για την ανάγκη ποιοτικότερης κλιματικής εκπαίδευσης, ώστε να βεβαιωθούμε ότι είναι εύκολο για τους ανθρώπους να έχουν έναν φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο ζωής και να φροντίσουμε να περιορίσουμε την υπερθέρμανση του πλανήτη στους 1,5 βαθμούς και να δεσμευτούμε για καθαρές μηδενικές εκπομπές.

Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί όλων των τάξεων κατασκεύασαν σκυτάλες, δημιούργησαν αφίσες, σημαίες, έγραψαν τα μηνύματά τους και  έφτιαξαν το “αποτύπωμα του χεριού” (handprint) που αντιπροσωπεύει την πεποίθησή μας ότι μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά, μέσω ατομικών και συλλογικών δράσεων, προκειμένου να λυθούν περιβαλλοντικά προβλήματα και να μειωθεί το ανθρακικό αποτύπωμα μας.

Τέλος, όλοι συμμετείχαμε σε συμβολική σκυταλοδρομία στην αυλή του σχολείου παραδίδοντας τη σκυτάλη μας με το δικό μας μήνυμα.