• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

Η ΣΤ τάξη μας συμμετείχε στους αγώνες ρητορικής τέχνης που διοργανώθηκαν στο σχολείο.

Τέσσερις ομάδες (Δημοσθένης, Αριστοτέλης, Κικέρων  και Πρωταγόρας) διαγωνίστηκαν σε ζευγάρια. Πραγματοποιήθηκε κλήρωση για τα ζευγάρια, για τον ορισμό της ομάδας Λόγου και Αντίλογου, καθώς και για το θέμα.

Οι ομάδες είχαν 20 λεπτά προετοιμασίας και στη συνέχεια παρουσίασαν τη θέση τους σε τέσσερις γύρους.

Μαθητές άλλων τάξεων παρακολούθησαν τους αγώνες ως κοινό και εκπαιδευτικοί ως κριτές.

Αξιοποιήθηκε ρουμπρίκα αξιολόγησης βασισμένη στη μεθοδολογία ΜΕΔΟΥΣΑ

Βασικοί Κανόνες (ΜΕΔΟΥΣΑ)

Μεθοδολογία- Επιχειρηματολογία- Δομή- Ομαδικότητα -Ύφος -Συμμετοχή -Αντίλογος

Η καλλιέργεια της σκέψης και του προφορικού λόγου των μαθητών/τριων καθώς και η χρήση επιχειρημάτων αποτελούν, διαχρονικά, βασικές δεξιότητες για κάθε άνθρωπο.

Βασισμένο σε υλικό από το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδος