• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

6ο Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης

Ρητορική η τέχνη και η ικανότητα (κυρ. από σπουδή, άσκηση και γνώση ορισμένης τεχνικής) ενός ομιλητή να κυριαρχεί στη σκέψη και στην ψυχή των άλλων μόνο με τον λόγο.
    Περήφανοι από την εξαιρετική εμφάνιση των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας στο 6ο Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης.
    Συμμετείχαμε με 14 μαθητές/τριες σε όλες τις κατηγορίες του φεστιβάλ «Παιχνίδια Ρητορικής Τέχνης στο Σχολείο: Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ: Μιλώντας για τις αξίες ζωής»
    Α) Νοηματικής ανάγνωσης (μαθητές/ήτριες των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων)
    Β) Αυθόρμητου λόγου (μαθητές/ήτριες των Δ΄, Ε και ΣΤ΄ τάξεων), Γ1) επιχειρηματολογία μέσα από το ρητορικό παιχνίδι «Υπερασπίζομαι τις αξίες μου με επιχειρήματα» (μαθητές/ήτριες αποκλειστικά της Ε΄ τάξης),
    Γ2) Επιχειρηματολογία μέσα από το ρητορικό παιχνίδι «Η συζήτηση της γυάλας των αξιών» (μαθητές/τριες αποκλειστικά της Στ΄ τάξης).
    Ευχαριστούμε τους διοργανωτές για την άψογη φιλοξενία.
    Ευχαριστούμε τις οικογένειες των μαθητών μας ❤️ για τη συνεργασία τόσο κατά την προετοιμασία όσο και τη μέρα του φεστιβάλ.