• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

“Το Σχολείο Οργανισμός & Κοινότητα Μάθησης”

Με ιδιαίτερη χαρά συμμετείχαμε σήμερα στην Ημερίδα για την παρουσίαση του προγράμματος “Το Σχολείο Οργανισμός & Κοινότητα Μάθησης”
    Ο μετασχηματισμός του σχολείου σε Οργανισμό και Κοινότητα Μάθησης αποτελεί ένα διακριτό και συγκροτημένο εναλλακτικό παράδειγμα, μια συνολική πρόταση για την εκπαίδευση, που ανταποκρίνεται στις διεθνείς προκλήσεις και ενσωματώνει τις σύγχρονες τάσεις. Μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά στη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας ενδυναμώνοντας το σύνολο των μελών της: μαθητές, εκπαιδευτικούς, ηγεσία και κοινωνικό περιβάλλον του σχολείου.
    Με συμμετοχή που αγγίζει το 100% του εκπαιδευτικού προσωπικού εργαζόμαστε για ένα σχολείο:
    – Που έχει όραμα, που προτάσσει τη μάθηση, που προωθεί την καινοτομία και τη δημιουργικότητα.
    – Που το χαρακτηρίζει η ηγεσία για τη μάθηση, που στηρίζεται στη συλλογικότητα και τη συνεργασία, που αναπτύσσεται και εδραιώνεται μέσα από τις Κοινότητες Μάθησης των εκπαιδευτικών του.