• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Δωρεά βιβλίων – Εκδ. Ψυχογιός

Στο πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης οι Εκδόσεις Ψυχογιός δώρισαν το εξαιρετικό βιβλίο της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ με τίτλο ”Το χριστουγεννιάτικο γουρουνάκι” σε μαθητές/τριες των τάξεων Γ’, Δ’, Ε΄, Στ Δημοτικού. Μέσα από την ιστορία του βιβλίου η συγγραφέας θέλει να μεταφέρει το μήνυμα ότι η απώλεια είναι μέρος της ζωής, ακόμη και για πράγματα που θεωρούμε πολύ σημαντικά ή δεδομένα και ότι τελικά υπάρχει ένα πολύ πολύτιμο πράγμα που μπορεί να συντηρήσει ακόμη κι εκείνους που βρίσκονται στις χειρότερες περιστάσεις -η ελπίδα!

Η γενναιόδωρη χορηγία προς το σχολείο μας χαροποίησε  ιδιαίτερα τους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Η εικόνα των παιδιών να κυκλοφορούν αγκαλιά με το βιβλίο ακόμα και στα διαλείμματα μας συγκίνησε.

Στο πνεύμα των Χριστουγέννων ας κινηθούμε με την ελπίδα ο καθένας μας να έχει αυτό που χρειάζεται…

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων για την ιδέα-πρόταση συμμετοχής μας στη δράση των εκδόσεων Ψυχογιός