• Π. Μελά 20, Κερατέα 190 01, Ελλάδα
  • mail@2dim-kerat.att.sch.gr
  • Τα νέα του σχολείου μας

Δώδεκα μήνες στη σειρά… και ο χρόνος γρήγορα κυλά

Στο πλαίσιο των καινοτόμων δράσεων για το σχολικό έτος 2020 -2021, η Β1 τάξη του σχολείου μας ανέλαβε τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο:

<< Δώδεκα μήνες στη σειρά… και ο χρόνος γρήγορα κυλά >>

Βασικός στόχος του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές με βιωματικό τρόπο τις εποχές,  τους μήνες και όσα συμβαίνουν κατά τη διάρκειά τους σε σχέση τις ανθρώπινες δραστηριότητες, ανάμεσά τους και οι αγροτικές ασχολίες.

Αποφασίσαμε λοιπόν να φτιάξουμε τον δικό μας μικρό κήπο φυτεύοντας λαχανικά της εποχής που διανύουμε. Το σχολείο προμηθεύτηκε τις γλάστρες, το χώμα και τους σπόρους και οι μικροί μαθητές έφεραν τα φτυαράκια,  τα ποτιστήρια τους όρεξη για δουλειά και  καλή διάθεση! Ανακάτεψαν το χώμα, το τοποθέτησαν στις γλάστρες και φύτεψαν με ενθουσιασμό τα φυτά και τους σπόρους! Λάχανα, μπρόκολα, κουνουπίδια, καρότα, σέλινο, μαϊντανό, κρεμμύδια  και σέλινο…

Τώρα παρατηρούν και φροντίζουν καθημερινά τα φυτά τους και περιμένουν με αγωνία να φυτρώσουν και οι σπόροι τους!

Ευχαριστούμε πολύ τη δασκάλα των εικαστικών κυρία Γεωργία Μιχαήλ για τη βοήθεια και τη συμμετοχή στο πρόγραμμα.